| < Grudzień 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Tagi
Kategorie: Wszystkie | edukacja i wychowanie | nauka
RSS
niedziela, 04 grudnia 2016
Czy i jak istnieje "Nic"? (411)
Ile stron może liczyć "Książka o niczym? ?? Zapytany o to młody filozof odpowiedział bez wahania : ani jednej, nic."Nic" nie ma zadnej właściwości , nie istnieje.Istnieje tylko "Coś".
niedziela, 20 listopada 2016
Ogień w równaniach
Co może decydować o tym , że po 22 latach od wydania oryginału angielskiego popularnonaukowej książki poświęconej sytuacji religii i wiary w obliczu rozwoju i triumfu nauki wspólczesnej - ukazuje się jej krajowe tłumaczenie? Moja odpowiedź : prawdopodobnie jej tytuł,który brzmi " Ogień w równaniach" [1].Sugeruje on , że książka będzie próbą wyjaśnienia zagadkowej własności przyrody dostępnej ludzkiemu poznaniu, a mianowicie jej matematyzowalności. Niewątpliwie jest zagadką to, że równania matematyczne pozwalają odkrywać nieznaną dotychczas rzeczywistość i jednocześnie budowac nowe technologie. Jednak K.Ferguson idzie w swej książce znacznie dalej i przyjmuje za oś treści książki twierdzenie Nawkinga [ które wywałało znaczący uśmiech Jana Pawła II], że równania matematyki odkrywają Boga i pozwalają poznać co i jak myślał gdy projektował świat.Powtarza to, za swoim idolem S.Hawkingiem , nieprzeczuwając nawet ,że 20 lat później jej idol uzna [ i publicznie to ogłosi] swoją kosmologię kwantową za nieprawdziwą. Książka ma jedną zaletę [ pomijając płytkość przedstawiania informacji o modelach i hipotezach fizyki i kosmologii] , która polega na konsekwentnym zestawianiu każdej tezy określonego autora na temat relacji "wiara ,a nauka", z jej anty-tezą innego autora, co przy starannym ukryciu stanowiska autorki książki wobec tego zagadnienia, powoduje że czytelnik zamykając książkę, ma taką samą wiedzę jaką miał przy czytaniu jej poierwszej stronicy. Taka koncepcja książki jest zrozumiała jeśli pamieta się, iż autorka nie jest jest ani fizykiem,ani teologiem, lecz jedynie posiada niewątpliwy talent pisania lekko, łatwo i przyjemnie. Literatura [1] K.Ferguson,Ogień w równaniach,Copernicus Center Press,Kraków,2016
14:29, fizykomaniak
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 listopada 2016
Język fizyki na cenzurowanym
Ktoś napisał takie twierdzenie z fizyki : "Zauważył to prof. Gryziński - że "Każda fala jest oscylacją, ale nie każda oscylacja jest falą." Błąd pierwszy: żadna fala nie jest oscylacją. Błąd drugi: żadna oscylacja nie jest falą. Czym jest więc oscylacja/ruch drgający,drganie? Odpowiedź: Oscylacja to ruch w którym moduł przyspieszenia p.m. jest wprost-proporcjonalne do chwilowego wychylenia p.m. od położenia równowagi. A czym jest fala/ruch falowy? Odpowiedź: Fala jest ruchem postępowym oscylacji.Bardziej upraszczająco [lecz nadal ściśle] : fala to przemieszczenie oscylacji.Czyli ruch ruchu !Nie ruch substancji[ materii] lecz ruch energii. Na przykład. Fale na łanie zboża to nie przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie łodyg zboża lecz przemieszczanie się drgań łodyg zboża od jednego miejsca do drugiego.Oscylacje nie są falami[ ani fale nie są oscylacjami] lecz mogą być źródłami fal.
poniedziałek, 07 listopada 2016
Atmosfera śmierci
Kilka dni temu przedstawiciel rządu rosyjskiego poinformował, że trwają prace nad zastosowaniem krajowych anten telekomunikacyjnych do niszczenia sterowania i auto sterowania pocisków bombardujących w ataku na Rosję przez zewnętrznego napastnika. Do anten zostaną podłączone urządzenia generujące w antenach odpowiednie prądy zmienne, w następstwie tego, anteny emitowałyby promieniowanie elektromagnetyczne, które niszczyłoby sterowanie i auto-sterowanie lecącego pocisku.Pewien rodzaj analogii do "zagłuszarek" odbioru stacji radiowych Zachodu z czasów zimnej wojny . Czy ktoś z entuzjastów współczesnej telekomunikacji spodziewał się takiej przydatności tysięcy anten pokrywających terytoria wielu krajów? Można rozważyć różnorodne zastosowanie militarne światłowodów oplatających nasze domy od piwnic do dachów, albo owych maleńkich pudełek przykładanych do uszu i być może okaże się ,iż jesteśmy zmilitaryzowani bardziej niż kiedykolwiek. Coraz rzadziej myślimy o pokoju,coraz mniej go pragniemy i pożądamy,coraz częściej niepokoi nas możliwość zakończenia wojny.Karol Wojtyła wprowadził pojęcie : "cywilizacja śmierci".
wtorek, 18 października 2016
Księżyc nie jest martwym globem?!

Tak sugeruje zespół astronomów z dwóch uniwersytetów:Arizona State University ,oraz Cornell University,kierowany przez prof, Emersona Speyerera w pracy opublikowanej 13 pażdziernika br [1]. A ma podstawy obserwacyjne.Przez ponad siedem lat fotografowali aparaturą wysokiej rozdzielczości[tzw.kamerą z wąskim kątem przesączania] umieszczoną na pokładzie Lunar Reconnaissance Orbiter,wielokrotnie duży procent powierzchni Księżyca.

Rezultat tej pracy przedstawił Speyerer:

" ....zespół zidentyfikował 222 nowych kraterów, które powstały w czasie realizacji naszej misji LRO. Myśleliśmy ,że skutki dynamiki powierzchni[np.kratery,chmury pyłów] pojawiają się z okresem kilkaset tysięcy ,a nawet milionów lat.Myliliśmy się,na powierzchni Księżyca rejestrujemy szczegóły bardzo świeże".

Oczywiście nadal zagadką jest pochodzenie kraterów i dynamika powierzchni w ich sąsiedztwie.Zespół wykonał także badania cyfrowe hipotezy meteorytowej powstawania kraterów księżycowych wykorzystując dane obserwacyjne nowych kraterów.

Jednak nikt jednak do tej pory nie uzyskał fotografii uderzenia meteorytu o powierzchnię Księżyca, lub wybuch wulkanu,Dynamika elementów powierzchni satelity Ziemi została wykryta ,lecz jej przyczyny są nadal zagadką.

Literatura [1]E. J. Speyerer, R.Z. Povilaitis, M.S. Robinson, P. C. Thomas, R.V. Wagner. Quantifying crater production and regolith overturn on the Moon with temporal imaging. Nature, 2016; 538 (7624)

niedziela, 18 września 2016
Rozważania nad teorią fizyczną

 

Podobno Albert Einstein jest autorem powiedzenia:

"żad­na liczba ek­spe­rymentów nie może do­wieść, że mam rację. Natomiast je­den
ek­spe­ryment może po­kazać, że jej nie mam”.

MIeć rację, to sformułować prawdziwy sąd/zdanie o rzeczy, lub o stanie rzeczy. Einstein nie mylił się twierdząc ,że jeden eksperyment rozstrzyga o prawdziwości/fałszywości jednego,pojedyńczego
sądu/zdania.

  Teoria fizyki nie jest jednym sądem/zdaniem, lecz zbiorem sądów/zdań, wewnętrznie
niesprzecznym logicznie. Zbiór sądów nie ma ma własności bycia
prawdziwym/fałszywym. Eksperyment nie obala ,ani nie potwierdza
prawdziwości/fałszywości teorii fizycznej [ bo takiej własności teoria nie
ma],lecz potwierdza[lub obala] poszczególne sądy/zdania teorii.

Każda teoria fizyczna im więcej posiada sądów prawdziwych, tym jest bardziej wartościowa poznawczo. Są teorie fizyczne nie usunięte z nauki, mimo iż pewne zdania w tych teoriach nie są
potwierdzone eksperymentalnie. Są nawet i takie, których wszystkie sądy nie
mają rozstrzygnięć eksperymentalnych, czyli są hipotezami. W każdej teorii
fizyki uwikłane są przekonania, sugestie, kultura i obyczaj badacza. Formalizacja  teorii fizyki [ w tym –aksjomatyzacja],to jej oderwanie od przyrody, od rzeczywistości.

poniedziałek, 12 września 2016
Na marginesach (1)

 

 Kinetyka chemiczna rozśmiesza mnie dlatego, że to jest wyklęty przez współczesność  arystotelizm. Arystoteles  uważał każdą zmianę za ruch. Wystarczy otworzyć jego "Metafizykę"  i  wziąć pod uwagę pojęcie "zmiana" ,a następnie jego  "Fizykę" i  pojęcie  "ruch". Chemicy współcześni to arystotelicy- pyszne! Zwłaszcza dla  ideologów wiecznego  postępu w nauce.


Jeśli, jako tako znam fizykę , to te orbitale poruszające się podczas reakcji chemicznych [tak twierdzą liczni chemicy kwantowi] są przestrzennym rozkładem prawdopodobieństwa znalezienia, czyli obecności elektronów. Prawdopodobieństwo, jeśli się nie mylę, to stan wiedzy o obiekcie badanym.

Wobec tego : kiedy przesączam, mieszam, podgrzewam, oświetlam, umieszczam w polu elektrycznym itp. co najmniej dwie różne substancje, to tak naprawdę [według chemii kwantowej] działam na swoją świadomość. Piknie więc: od chemii, jako kuchni przeszliśmy do chemii, jako psychiatrii.

 

środa, 31 sierpnia 2016
"Moje nowe spojrzenie na STW Einsteina"

Od kilkunastu lat, kilka razy w ciągu każdego miesiąca, można przeczytać w witrynie blox.pl

„Moje nowe spojrzenie na STW Einsteina.”

Autorowi wydaje się, że on widzi STW Einsteina. Tymczasem on
widzi obraz  STW Einsteina, jaki tworzy jego kulawy umysł. Uporczywie i permanentnie.

22:43, fizykomaniak
Link Komentarze (2) »
niedziela, 26 czerwca 2016
Jedno i Wielość

Ogólna Teoria Względności zamieniła geometrię  w fizykę. Geometria
przestrzeni działa fizycznie na ciała materialne zbudowane z atomów i ich
składników ,np. zmieniając dynamikę ich ruchów.

Również siła grawitacji została zastąpiona geometrią przestrzeni, lecz przestrzeni nie euklidesowej/płaskiej, tylko z krzywizną tzw. rozmaitością czterowymiarową Riemanna. Czwarty wymiar jest czasem  ,czyli jego istnienie jest w
sensie ontycznym też fizyczne.

Czasoprzestrzeń  jest więc bytem fizycznym, z metryką/geometrią
tworzącą działania fizyczne na substancje materialne i przypomina eter. Na koniec
więc OTW, stanęła przed problemem, który dręczył twórców pieśni Bhagawadgita i Upaniszad,a przypomniał go Parmenides: Dlaczego Jedno rozpadło się na
Wielość?

wtorek, 21 czerwca 2016
Nie uczcie się fizyki,bo jej prawa są fałszywe

Silnik elektromagnetyczny o akronimie „ EmDrive”
będący wynalazkiem brytyjskiego inżyniera Rogera Shawyera [rok 2000]podobno już działał[może w Chinach, może w USA],jednak mnie bardziej interesuje to , co ten wynalazek robi z fizyką, według czytelników.

Znalezione obrazy dla zapytania EmDrive-obrazy

Foto: EmDrive,źródło:  wyborcza.pl

Prawa fizyki są błędne! Trzeba zweryfikować prawa fizyki! Zasada zachowania pędu masy nie obowiązuje!

Oto główne wnioski wynikające z wynalazku Shawyera. Prawdopodobnie ich autorzy ,dawno temu, gdy byli nastolatkami nie odnosili sukcesów na lekcjach fizyki, a później wpadli pod panowanie potwornego kompleksu „ucznia-nieudacznika”, stąd gdy dowiedzieli się ,że wynalazek Anglika
rzekomo obala ,jako fałszywe – prawa fizyki to ogłaszają prawdziwy triumf:
dobrze ,że nie uczyliśmy się tej fałszywej fizyki !

EmDrive nie jest więc  wynalazkiem technicznym[kontrowersje wokół teorii
działania] lecz ….medycznym !Jest to cudownie działające lekarstwo na kompleks ignoranta z fizyki szkolnej.

23:33, fizykomaniak
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 44